Vaatamisväärsused

AVASTA HIIUMAA OMAL KÄEL

Hiiumaa pakub lõputult avastamisrõõmu – nii autoga, rattaga kui ka jala matkajale. Kes aga otsustab Hiiumaa läbi käia iseseisvalt ja ilma giidita, saab häid suuniseid Tuletorniringi järgides.

Tuletorniring

Hiiumaa kuulus tuletorniring on algselt 90. aastatel saarel vabatahtlikuna töötanud nebraskalase Douglas Wellsi koostatud sõiduskeem autoturistile, mis viib külalised põnevale tutvumisretkele Hiiumaa tähtsamate maamärkidega. Tuletorniring saab alguse Heltermaa sadamasse sisse sõites ning lõppeb Vaemla villavabrikus, läbides teekonnal Hiiumaa kuulsad tuletornid, sadamad, kirikud, orud ning muud märgilised kohad.

Täpsemad juhised ja lood leiad SIIT

Igaühele midagi:
– majakad
Navigatsioonimärkidena on Hiiumaal kasutusel 5 tuletorni, ent külastajatele on avatud nendest kolm: Kõpu, Tahkuna ja Ristna. Kõik kolm on muinsuskaitse all ning kuuluvad Hiiumaa tähtsaimate vaatamisväärsuste sekka – Läänemere vanimat tuletorni Kõput võib ehk pidada lausa Hiiumaa sümboliks.

– loodusobjektid
Hiiumaa loodus on erakordselt mitmekesine ja avastamisrõõmu pakkuv: alates Kärdla meteoriidikraatri aladest, kus pulbitsevad arteesiakaevud, lõpetades maastikku trotsiva Vanajõe oruga. Meil on mitmeid hiiekohti ja rändrahne, haruldastest sõnajalgadest läbi põimunud Kallaste pank ja maagiline Sääretirp Kassaris. Ja uskuge või mitte – Hiiumaal on isegi oma kõrb!

– ajaloolised objektid
Hiiumaal on avastamiseks hulgaliselt erinevas seisukorras olevaid kirikuid ning palvemaju, mis jutustavad läbi mitmepalgelise arhitektuuri Hiiumaa usuliikumiste ajaoost. Keda aga huvitab saare militaarajalugu, võib sammud seada Tahkuna suunas, kus saab tutvuda militaarmuuseumi väljapanekuga. Üle saare asuvad ka mitmed endistesse mõisakompleksidesse kuulunud hooned ja talumuuseumid, mis annavad aimu saare kunagistes eluoludest, ning mitmed mälestusmärgid.

kultuuriobjektid
Hiiumaal on mitmeid aktiivseid seltsimaju, kultuurikeskusi ning ka pisemaid kontserdipaiku, mida saarel viibides väisata. Kärdlas tegutsevad Nelja Nurga Galerii ning Nukuteater, aastaringselt korraldavad õdusaid kultuuriüritusi ka näiteks Soonlepa karjamõis ning Dagenhaus Kassaris. Ja muidugi tegutsevad üle terve saare veel tervelt üheksa raamatukogu, kus lisaks raamatulaenutusele korraldatakse ka erinevaid loenguid, õpitubasid ning põnevaid kohtumisi autoritega.

– kohalik soovitab
Roberta, 32: “Mina soovitan Hiiumaale tulles kindlasti külastada imelise loodusega Kassari saart, kus saab ratsutada, mõnusaid rannakohti nautida ning Sääre tirpi mööda mere poole kõndida. Vaimupuhkus on garanteeritud!”

Kaia, 32: “Hiiumaal on lihtsalt imelised liivarannad! Tõrvanina, Mangu või Paope või siis midagi Kõpu poolt.”

Johan, 5: “Hiiumaa juures on kõige ägedam Eiffeli torn!”

Ave-Marii, 48: “Mina soovitan Hiiumaal kindlasti külastada Ristna randa, kus on kõige ilusamad päikeseloojangud ja tormiga võrratud lained.”

Urve, 71: “Hiiumaal tasub läbi käia tuletornid ning ronida Eiffeli otsa.”

Annika, 27: “Vanajõe org on koht Hiiumaal, mis mind ikka ja jälle tagasi kutsub!”